Mořská nemoc vzniká, když vnitřní ucho a oči společně odešlou do mozku různé signály. Mozek si pak myslí, že se s člověkem houpe celý svět a to vyvolává chaos. Člověku je pak nejčastěji špatně od žaludku, zvrací a případně je malátný.

Hodně lidí mi říká, že má obavy z mořské nemoci. Bude mi na lodi špatně? Dá se mořské nemoci předejít? Tak tady je pár rad a postřehů, jak lze ve většině případů mořské nemoci předejít.

Především je nutné říci, že ne každý musí mořskou nemocí trpět. Hodně lidí si myslí, že když pojedou na loď, budou mít tuto nemoc, ale není to pravda. To by na moře nikdo nevyplouval a podívejte se kolik je každý rok na moři jachet, kde celé rodiny tráví krásnou a poklidnou dovolenou. Mořská nemoc je záležitostí mozku a ne žaludku, jak se většina lidí domnívá. Jde o jev, kdy si mozek myslí, že se houpe s člověkem celý svět a to přeci není normální, svět se nehoupe. Čím dřív si mozek srovná, že se s ním nehoupe svět, ale loď, tím dřív mořská nemoc přejde. Na lodích pomáhá si sednout nebo lehnout na palubu co nejvíc ke středu lodě(tam se to houpe nejméně) a zaměřit se na nějaký pevný bod na břehu(samozřejmě pokud plujete u břehu) a tím pomoct mozku pochopit, že svět je v pořádku, tak jak to má být. Pomáhá i žvýkání a jakákoliv aktivní činnost. Je důležitá i velikost lodě. Všeobecně platí, že čím je loď menší, tím je vznik mořské nemoci méně pravděpodobný. Viděli jste už někdy někoho komu by bylo špatně na kanoi? Zato v trajektech bývá hodně lidí, kterým se dělá zle. Proto je hlavně pro začátečníky lepší uskutečnit první plavby a získávat první zkušenosti na menších lodích(pod 10m), které plují blízko pobřeží, nevyplouvají daleko na moře, neplují v tak vysokých vlnách jako větší lodě a v případě potřeby se mohou velice rychle vrátit ke břehu. Další nespornou výhodou menší lodě je, že jste na lodi pouze v kruhu nejbližších přátel a tak neriskujete, že v případě, když nezaplníte celou loď, budou Vám dodány cizí lidi na palubu, aby byla loď plně vytížena. Byla by tak škoda na loď nejet a připravit se tím o nádherné zážitky, na které budete se svými přáteli určitě velmi dlouho vzpomínat.

________________

Většina lidí morskou nemoc (kinetózu) nedostane, pokud se plaví v uzavrených vodách, ale dostanou ji, až když vyplují na volné more. Potom se stávají malátnými a letargickými zvlášte za bourlivého pocasí a pri vysokých vlnách. Nekterí lidé nejsou morskou nemocí postiženi nikdy, jiným zase stací pouze vstoupit na palubu a už jsou nemocní. Jestliže se Vám delá špatne v automobilu, bude pravdepodobne trpet i morskou nemocí.. Naopak, jestliže si mužete za jízdy císt, potom je tu šance, že morskou nemocí nebude trpet vubec. Morská nemoc se objeví tehdy, kdy telo, vnitrní ucho a oci spolecne odešlou ruzné signály mozku. To má za následek zmatek a chaos.

Rady, jak vyhnout se morské nemoci:
• Vecer pred vyplutím se vyvarujte alkoholu, tucným a koreneným jídlum a
doprejte si dobrý spánek.
• Jsou-li vhodné podmínky, vyspete se pred odjezdem na palube.
• Prostudujte si príbalový leták Vašich léku a zkontrolujte, zda neobsahuje
látky na které by jste byli alergictí.
• Léky zacnete brát den pred vyplutím – Vaše telo se jim prizpusobí a
zároven poznáte jejich prípadné vedlejší úcinky.
• Léky užívejte pred jídlem.
• Za žádnou cenu nejezdete na more s prázdným žaludkem.
• Najdete si stranu lode s nejmenšími pohyby - obvykle je to v ose lodi v
zadní cásti a na spodní palube
• Zustávejte na cerstvém vzduchu a udelejte nekolik hlubokých nádechu.
• Dívejte se na pevný bod na obzoru – na pobreží, ostrov a pod. podle
možností. Vyhnete se zaostrování na pohybující se objekty. Práve možnost
sledovat zemi je jednou z prícin, proc lidé nedostávají morskou nemoc pri
pobreží.
• Vyhýbejte se výparum z motoru.
• Vyhýbejte se uzavreným prostorum.
• Nedívejte se skrz dalekohled a nectete knihy ani casopisy.
• Vyvarujte se znepokojení, obavám a vycerpání.
• Zamestnejte Vaši mysl a soustredte se na neco jiného, než na Vaši
morskou nemoc. O morské nemoci nemluvte.
• V prípade, že pocítíte hlad, dejte si neco lehkého k jídlu. Vhodné jsou
pikantní zázvorové sušenky, chléb nebo nekyselé ovoce. Zázvor (Ginger) a
med jsou doporuceny pro uklidnení Vašeho žaludku.Vyvarujte se tucných
nebo slaných jídel.
• Pijte hodne vody aby jste se vyhnuli dehydrataci. Vhodné je i svetlé
zázvorové anglické pivo. Malé pivo Vám pomuže uvolnit se.
• Jestli že je vaše morská nemoc hodne silná, lehnete si na záda a zavrete
oci. K tomu pijte vodu po malých doušcích aby jste se vyhnuli dehydrataci.

Jestliže budete zvracet, delejte to na závetrné strane lode,
je to tam pro Vás iposádku bezpecnejší !!!