Seznam věcí s sebou:

- plavky (aspoň dvoje)

- ručník (hodí se 2 - jeden na sladkou, druhý na slanou vodu)

- sluneční brýle

- opalovací krém

- pokrývka hlavy (která Vám neuletí)

- ABC na šnorchování

- několik málo triček, když by měl člověk tendenci se spalovat

- dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv (ideláně neprůkučný) na večer

- nepromokavá bunda (pro případ deště nebo jako další teplá vrstva pro noční plavbu)

- oblečení na souš mezi lidi

- jedno oblečení na cestu do auta (klidně necháme v autě, aby nebylo slané)

- boty na souš a event. na loď (s nebarvící podrážkou) - my na lodi chodíme témeř furt bosí

- boty do vody

- hygienické potřeby

- hry

- hudbu (ma lodi bývá autorádio, často umí i MP3)

- nabíječka na mobil (na 12 V), nabíječka na baterky

- konvertor z 12 V na 220 V (stačí jedna na posádku)

- jídlo a pití kupujeme dohromady, pokud chcete něco speciálního, vezměte si to

Co nebrat:

- fény, topinkovače apod. zařízení (nebudeme sosat baterku ani přes případný konvertor)

- kolečkové brusle apod. (nepouijeme to)

- zvažte braní cenných věcí, které by se mohly poškodit slaným prostředím nebo které by mohly snadno žbluňknout do moře

- stan (opravdu budeme spát na lodi)

- spacák (na lodi je povlečení), leda by někdo chtěl spát na palubě, jinak zabírají zbytečně místo

Popis:

Plavky (radši aspoň dvoje), ručník, opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy...

Co si s sebou vzit? Pro každého, kdo jede na loď poprvé je to opravdu důležitá otázka. Nicméně výše zmíněná opověď je s trochou upřesnění naprosto platná. Tedy pokud jedete v létě.

Důležité je vzít si plavky aspoň dvoje, protože když vylezete z vody, tak je pohodlné se převléknout do suchého, a ve středozemním vedru padne jednoznačná volba na plavky. Také se hodí dva ručníky - jeden velký na osušení z moře a jeden menší na osušení obličeje ráno a večer po umytí ve sladké vodě. Určitě se hodí něco na hlavu, vhodný je šátek, který jen tak neuletí.

Určitě je dobré mít jedno čisté oblečení na cestu, které si klidně necháte v autě na břehu, protože na lodi se vám vesměs všechno docela důkladně prosolí. Na loď si pak vezměte i dlouhé kalhoty a dlouhý rukáv navečer, může být celkem chladno. Hodí se i ještě jedna teplejší nepromokavá vrstva, pokud by vám bylo opravdu večer zima napřiklad při noční plavbě. Dobré je si vzít i nějaké oblečení na břeh přes den, tedy něco letnějšího - šatečky nebo kraťasy.

Každý je jinak náročný na šatník, někomu stačí jedny kraťasy, triko a plavky na celý týden, já si s sebou beru ještě ty šatečky a dlouhé kalhoty s dlouhým rukávem. Nepromokavé bundy jsme zatím ještě nikdy nevytáhli, ale dokážu si hravě představit situaci, kdy se pak najednou budou hodit.

Co se týká hygienických věcí, není třeba je přehánět. Základní hygienické potřeby jsou jasná věc a každý si vezme dle potřeby. Zejména pro ženy, paní, slečny, dámy je možná dobré upozornit, že sprcha na lodi sice je, nicméně pokud nebudete chtít každý den kotvit v maríně za docela dost peněz, ale budete chtít raději romanticky kotvit v někde v zátoce, budete muset vodou šetřit, takže na nějaké velké sprchování to není. A také si nepředstavujte velký sprchový kout, ale řekněme malou spršku, která je v lepším případě v koupelničce společně se záchodem, v tom horším případě je na zádi na čerstvém vzduchu. Ale samozřejmě trocha šamponu se na naprosto slanou vodou natužené vlasy hodí. Určitě se hodí toaletní papír, nicméně jsou i tací, kteří s chutí vykonávají své potřeby za lodí na provaze.

My na lodi chodíme celou dobu bosi. Pokud chcete na lodi používat nějaké boty, je zapotřebí, aby měly nebarvící, nejlépe bílou podrážku. V opačném případě mohou na palubě udělat spoustu čmouh, s kterými byste mohli mít problémy při vracení lodě. Na břeh jsou asi nejlepší sandále, v kterých se neuvaříte.

Pokud rádi šnorchlujete, určitě si vezměte všechny potřebné věci, tedy šnorchl, masku a ploutve. Nikdy jsme si to na místě nepůjčovali, tak s tím nemáme zkušenost.

Na lodi je docela furt co dělat - upravují se plachty, plánuje trasa, šnorchluje, plave kolem lodi, chodí do městeček, ale pak se samozřejmě spoustu času lenoší, flakoší, diskutuje a hrají různé hry. Tedy pokud máte nějaké zajímavé, berte je. Ale myslete na to, že vše na lodi se dost pohybuje a kýve, takže hry typu člověče nezlob se, nebo šachy (pokud nejsou magnetické) nejsou moc vhodné. Ale karty, kostky apod. se určitě uplatní. Také si vezměte knížku nebo aspoň časopis na delší chvíle.

Bývá tam také rádio, nyní už často i umí přehrávat MP3, takže se hodí vzít si vlastní hudbu. Kdo si chce poslouchat separátně, vezměte si vlastní MP3 přehrávač.

Vaříme si sami, takže nakupujeme jídlo hromadně a bereme na loď vše potřebné. Pokud má někdo výslovně rád konkrétní laskominy, musí si je vzít svoje. Alkohol se také nakupuje dohromady, pokud má někdo speciální choutky, berte taky svůj. V místních přístavech pak dokoupíme pouze nezbytné věci, jako je chleba, mléko a zelenina a ovoce. Nezbytné je s sebou vzít dostatečné množství pitné vody, protože voda z nádrží na lodi se nedoporučuje pít. Nevíte z jakého zdroje ji předešlí lidé načerpali. Ve všech přístavech se opět dá dokoupit, takže je zapotřebí vyplout jen se zásobami na začátek.

Z technických věcí je vhodný konvertor z 12 V na 220 V. Nicméně stačí jeden, protože na lodi je většinou jen jedna 12 V zásuvka, tedy se domluvte a vezměte jen jeden. Určitě je dobrá čelovka. Na lodi je sice osvětlení, ale při noční plavbě nebo noční výpravě na břeh či do hospody se určitě hodí. Nabíječka na mobil je také nezbytná. Opět je vhodné se domluvit a na stejné mobily vzít vždy jen po jedné nabíječce. Nezapomeňte, že opět musí být do autozásuvky na 12 V.

Co si s sebou nebrat? Například různé zařízení na 220 V, jako jsou např. topinkovače, fény, kulmy apod. Na lodi často 220 V není, ale je tam pouze klasická 12 V zásuvka, jako je např. v autě. Pokud by to někdo bez některého takovéhoto přístroje nemohl vydržet, pak doporučuji vzít takový ten adaptér z 12 V na 220 V. Na některých lodí je i záuvka na 220 V, která však funguje pouze v přístavu, když je loď napojena na 220 V, za což se většinou platí.

Určitě není potřeba si brát spacák, na lodi jsou deky včetně povlečení. Stan je také zbytečné, myšlenka, že budete spát na lodi, je zcestná, to se nikdy nepodaří. Kolem zátoček nebývají zrovna plácky vhodné na stanování.

Pokud si s sebou rádi vozíte něco, co opravdu nechcete ztratit, zvažte, zda to na loď brát. Snadno Vám nůž po dědečkovi zklouzne do moře, či kostky ze slonové moři odskočí raz dva a žbluňk.